Mit a tegyél, ha leégtél?
Arról sokat lehet olvasni a neten, hogy miért érdemes elkerülni a leégést, ahogy arról is, hogy milyen módon tedd. Most azonban tegyük félre kicsit a preventív látásmódot, és foglalkozzunk magával a problémával, vagyis tegyük fel a kérdést: mi a teendő akkor, ha mégis leégtél?
A leégésnek számtalan oka lehet, például rosszul határoztad meg a bőrtípusod, és rossz gépet választottál, túl sok percre feküdtél be, esetleg túl gyakran mentél szoliba, sőt, az is lehet, hogy nem a bőrtípusodnak megfelelő krémet használtad szolizás előtt és után. Ezeket érdemes végiggondolni, és ha segítségre van szükséged, akkor kérj tanácsot a HOTSun személyzetétől, akik készséggel adnak tájékoztatást. A leégés nem a világ vége, egyszer-egyszer bárkivel előfordulhat, de fontos, hogy tanulj belőle, és legközelebb ne történjen hasonló, mert a leégés valóban egészségtelen, károsan hat a bőrre, és gyorsítja az öregedést is.
Most viszont térjünk rá a lényegre: mi van akkor, ha mégis megtörtént a baj? Először is nem árt megállapítani, hogy mennyire égtél le. Ezt az alábbi 5 tünettípus alapján meg tudod határozni:
- feszülő bőr
- enyhe bőrpír, érintésre finoman szúrós érzés
- vörös bőr, világos kontraszt a takart részeken, érintése fájdalmas
- vörös bőr, mely meleg és lüktet is
- vörös bőr, sárgás – fehér hólyagokkal
Ha az első 2 kategória valamelyikébe tartozol, akkor a tüneteid szerencsére nem olyan tragikusak, ami azt jelenti, hogy a kellemetlenségek kb. 48 óra alatt teljesen megszűnnek, és hámlástól sem kell tartanod. Ha a 3., 4., vagy 5. kategóriába tartozol, akkor bizony a hámlást nem fogod megúszni. A teljes gyógyulás pedig 5-10 nap közé tehető.
Bármelyik kategóriába sorolod magad, a kezelés menete ugyanaz, kövesd az alábbi 5+1 tippet:
- Kerüld a közvetlen napfényt és a szoláriumot, amíg teljesen meg nem gyógyulsz.
- Kerüld a műszálas, szúrós ruhadarabokat, mert a sérült bőr még érzékenyebb, ezáltal nem lesz komfortos ezeket viselni.
- Került a meleg vizet, igyekezz langyos vízzel fürdeni, és lehetőleg csak zuhanyozz, ne áztasd a bőröd.
- Használj természetes alapanyagokból készült tusfürdőt, ami nem tartalmaz semmilyen irritáló összetevőt. Akár gondolkodhatsz babáknak való tusfürdőben is.
- Naponta 2-3 alkalommal jó alaposan kend be magad bőrnyugtató, hámképződést elősegítő géllel vagy krémmel. Mi azokat a termékeket javasoljuk, amelyeknek magas az aloé vera tartalma, ugyanis a tapasztalatok szerint ez az egyik leghatékonyabb “ellenszer”.
- Fogyassz rengeteg folyadékot, lehetőleg vizet.
Ha ezeket mind betartod, a bőröd apránként regenerálódni fog a leégés mértékétől függően, és vissza fogod kapni az egykori komfortos önmagad. Fontos azonban még egyszer leszögezni, hogy a leégés nem játék, ezért nem szabad hagyni, hogy megismétlődjön.
Amikor leégünk, akkor biológiai szempontból igen ijesztő folyamatok mennek végbe:
a bőrünket felépítő sejtek módosulnak, majd elhalnak. Ez a hámlás, ami annyira megkeseríti az életünket nyáron. Enyhébb leégéskor a felhám sejtjei roncsolodónak, durvább esetben pedig elhalnak. Ez az első fázis. A sejtsérülések következtében a szabadgyökök képződése megsokszorozódik, a szervezetet pedig oxidatív stressz éri, ez a két tényező okozza a DNS károsodását. Az oxidatív stressz a szabadgyökök és az antioxidánsok egyensúly hiányát jelenti, ami sejt- és szövetkárosodáshoz vezethet. Ez a folyamat szerepet játszik az öregedésben, a szabadgyökök jelenléte pedig a rákos megbetegedés kialakulásában. A leégéssel szemben tehát a leghatásosabb módszer az elkerülés.